Özsaygı  Nasıl Gelişir?

Özgüven; Kendimiz ve yeteneklerimiz hakkında pozitif ve gerçekçi bir anlayışa  sahip olmaktır. Diğer taraftan, özgüven eksikliği ise; kendinden şüphe duymak, pasiflik, boyun eğme, aşırı uyum gösterme, yalnızlık, eleştirilere karşı hassas olma, güvensizlik, depresyon, aşağılık duygusu ve sevilmediğini hissetme gibi kavramlarla tanımlanabilir.

Aşağılık duygusu, umutsuzluk gibi duygular genellikle evde, okulda veya işte yaşadığımız kimi olumsuz yaşam deneyimlerinden sonra ortaya çıkar. Örneğin, siz büyüme aşamasındayken, ebeveynleriniz size sağlıklı ve destekleyici bir çevre sağlayamamış olabilir. Size karşı çok eleştirel, talepkar ve/veya aşırı koruyucu olabilirler. Sonuç olarak, kendiniz hakkında olumsuz düşünmeye başlarsınız.

 • Aileden birini veya yakın bir arkadaşı kaybetmek. Örneğin: anne-babanızın boşanması, evinizden ilk kez ayrılıyor olmak (ailenizden ve arkadaşlarınızdan ayrı olmak), erkek/kız arkadaşınızdan ayrılmak.
 • Başarısızlık, hayal kırıklığı gibi olumsuz olayları bir deneyim gibi algılamaktansa, bunların üzerinde fazla durmak.
 • Kendini veya yeteneklerini çok acımasız bir şekilde eleştirmek.
 • Olayların sonuçlarını,  gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendirmek.
 • Ailenizin ve arkadaşlarınızın, sizinle ilgili istek ve beklentilerini karşılayabilmek için çok fazla baskı hissetme ve bu durumun sizin kendi kimliğinizi geliştirmenize ve kendinize ait kararlar almanıza mani olması.
 • Gerçekçi olmayan hedefler belirleme.
 • Başarısızlık korkusu. Örneğin; bir dersten kaldığınızda, kendinizi bir dersten kalmış iyi bir insan olarak düşünmektense, işe yaramaz ve başarısız biri olarak düşünmek.

Özgüveninizi Nasıl Arttırırsınız?

Kendiniz hakkında olumlu düşünün.
Gerçekçi olan ve beklentilerinizi karşılayan hedefler belirleyin. Makul seviyede hedefler belirleyin ki, böylece başardığınız şeyler, başta ulaşmayı düşündüğünüz hedeflere yakın olsun. Bu durum, özgüveninizi ve kendinizle ilgili memnuniyetinizi destekler. Psikolojinin öncülerinden William James şöyle der: “ Kendinden memnun olmak = Ne başardığımız / Başarmayı hedeflediğimiz şey ”

Bir şey başardığınızda kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin.
Kötü veya üzücü bir şey olduğunda, olumsuz düşüncelerinizin farkına varın. Tamamen duygularınızla hareket etmek yerine, içinde bulunduğunuz durum hakkında mantıklı olarak düşünün.

Zayıf taraflarınız yerine, güçlü taraflarınıza ağırlık verin. Belirli konularda, diğerlerine göre daha becerikli ve iddialı olduğunuzun ve hayatınızın her alanında mükemmel olmanın imkansız bir şey olduğunun farkına varın.

Yaptığınız ve başardığınız şeyleri sadece şansa bağlamayın. Bunun yerine, kişisel başarılarınız için kendinizle de gurur duyun.

Fikirlerinizi savunun. Diğer bir ifadeyle, başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı, dürüst ve net bir şekilde ifade etmeyi öğrenin.

Haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve sizin için makul olmayan isteklere “hayır” deyin. Fikirlerinizi açık ifade edebilme konusunda alacağınız bir eğitim, özgüveninizin gelişmesinde size çok yardımcı olabilir.

Yaşamınızda önemli olduğuna inandığınız sorunların bir listesini çıkartın. Daha sonra bunları iyileştirmenin veya değiştirmenin yollarını yazın. Bütün sorunlarınız tabii ki kolay ve hızlı bir şekilde çözülemez ama hemen harekete geçebileceğiniz bazı alanlar da olacaktır.

Özgüveni İyileştirmek için Hatırlanması Gerekenler

 1. Kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık verin.
 2. Kendiniz hakkında olumlu düşünün.
 3. Deneyimlerinizden ders çıkartın.
 4. Gerçekçi hedefler belirleyin.
 5. Cesaretli olun.
 6. Öğrenmeye devam edin.
 7. İşe yarar şeyler yapın.
 8. Basitliğe önem verin.
 9. Değişimi hoş karşılayın.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüvenli olmak; onu hem korumak hem de geliştirmek için bazı stratejilere sahip olmak gerekir. Şimdi bunlara bir bakalım:

Bir: Kendimi Olduğum Gibi Kabul Edeceğim

Bunun için, güçlü yönlerimi bilip başarılarıma odaklanacağım; ama onlar avunmak için değil, zayıf yönlerime buradan destek alarak takviye yapacağım.

Mevcut şartlar ne olursa olsun hem kendim hakkında, hem başkaları hakkında iyi duygular besleyeceğim. Hata yaparsam, diğer insanlara zarar verir veya incitirsem bunları biriktirmeden hızla düzelteceğim.

İki: Başarılarıma odaklanacağım

Geçmişte başardıklarımdan ilham alarak yeni başarılara imza atacağıma dair olan inancımı canlı tutacağım. Elbette kusurlarımı göz ardı etmeyeceğim. Onları iyileştirmek için kendimle bir sözleşme imzalayacağım. Hem başarılarımı hem başarısızlıklarımı listeleyerek işe başlıyorum.

Üç: Olumlu Düşünen Bir Çevrede Yaşayacağım

Öz güvenimi yıpratan, nankör ve kendine güvenini başkaları üzerinde bir baskı aracı olarak kullanan tiplerden uzak kalacağım. İyi insanlar, kendine güvenen ama mütevazı insanlarla birlikte olacağım. Tevazu ve alçak gönüllü olmak öz güvenin en güzel noktasıdır. Ben de hem mütevazı olacağım, hem de tevazu sahipleriyle birlikte olacağım.

Dört: Kendime Haksızlık Yapmayacağım

Tevazu da yerinde kullanılması gereken bir duygudur. Ulu orta “Ben” demek elbette bir gurur göstergesidir. Ancak denilmesi gereken yerde “Ben” denilmelidir. Bunu gurur için değil, kendimi tanımlamak için kullanacağım.

BU YAZILARI DA MUTLAKA İNCELEYİN!